A Nemzeti alaptantervben megtalálható digitális kompetenciáról szóló rész szerencsére pár másodperc alatt fellelhető az interneten. Ez megnyugtató, mivel a ma modern világban, amikor már a társadalom nagy része internet elérhetőséggel rendelkezik nem csak otthon, hanem gyakorlatilag bárhol (Wifi, mobilnet), bárki számára elérhető a magyarországi oktatás egyik alapvető, tartalmi-szabályozó dokumentuma.
Először kicsit meglepődtem, amikor megláttam, hogy csupán pár bekezdés az egész, körülbelül fél oldal, de elolvasva rá kellett jönnöm, hogy ennél tömörebben, és lényegretörőbben nem is lehetne megfogalmazni a digitális kompetencia fogalmát, és jellemzőit. Gyakorlatilag mindent felsorol a NAT, a számítógépes alkalmazások ismereretétől kezdve, az információ-megosztásig. Azonban egy mondaton elgondolkoztam, idézem:
"A tanulónak értenie kell, miként segíti az IKT a kreativitást és az innovációt, ismernie kell az elérhető információ hitelessége és megbízhatósága körüli problémákat, valamint az ezek kiszűrésére használatos alapvető technikákat, továbbá az IKT interaktív használatához kapcsolódó veszélyeket és etikai elveket, valamint a szerzői jogból és a szoftver-tulajdonjogból a felhasználókra vonatkozó jogi
Ha jól értelmeztem ezt a mondatot, akkor jelenleg talán erre van most a legnagyobb szükség, mivel az interneten fellelhető végtelen mennyiségű információból tudnia kell a diáknak szelektálni, kiszűrni az igaz és hamis híreket. Nem tudom, hogy ez az emberek hiszékenysége miatt nem valósul ez meg mostanában, vagy pedig mert nem is akarják megkérdőjelezni egy-egy hír valóságtartalmát. Gondolok itt például olyanokra, mint "ha most azonnal rákattintasz erre a hirdetésre, akkor nyersz egy millió forintot". Ha a diákok azt nem tudják, hogy egy ilyen hirdetésre nem szabad rákattintani, akkor innentől már csak egy lépés, hogy hamis oldalakon illetékteleneknek megadják a személyes adataikat. Mindenekelőtt ezekre, és a számítógépen tárolt adatok, programok védelmére kellene nagy hangsúlyt fektetni, mielőtt belemélyednénk a számítógépes programok ismertetésébe. Az internet egy veszélyes dolog, és néha kétségekkel tölt el, hogy a mai szülők/tanárok gyakorlatilag felügyelet nélkül hagyják "böngészni" a gyermekeket, miközben a kíváncsiságból és naivitásból sok negatív dolog történt eddig.
Na de kicsit vidámabb témára terelve a szót, leendő angol és magyar mint idegen nyelv tanárként úgy érzem, hogy számtalan módon tudom majd fejleszteni a tanulók digitális kompetenciáját. Szerencsére a legtöbb szuper oldal/program angol nyelven van (pl: Quizlet), így nem fog majd gondot jelenteni nyelvi akadály. Bátorítom majd őket arra is, hogy töltsenek le az okostelefonjukra minél több nyelvtanulással kapcsolatos applikációt is. Szókincsfejlesztő és nyelvtani magyarázó applikációk tömkelege kerint az interneten és a Google Play áruházban is.
Az egyik kedvencem, amit használtam már mindkét oldalról (tanár, diák), az a Duolingo applikáció. Olyan gyorsan fejlődött az elmúlt pár évben ez a program, hogy bátran ajánlom már mindenkinek. Itt az érdekesség, hogy tanárként is regisztrálhatsz, létrehozhatsz osztályokat, csoportokat, majd kijelölheted a tanulóknak, hogy melyik leckét csinálják meg. Még határidőt is be lehet állítani, ami aztán tényleg az egyik legszuperebb dolog, mert így a tanár is nyomon tudja követni, hogy ki készítette el időre a házit. A tanulók egyéni haladását is visszanézheti a tanár. Akinek
21. századi készségek: