Izgalmas azon elgondolkozni, hogy vajon hogy fog kinézni a 21. század iskolája. Szerencsére kezdem érzékelni a változást, amit még az én általános/középiskolás éveim alatt sajnos nem tapasztalhattam. Egyre több helyen használnak interaktív táblát, és integrálják be a mobiltelefonok/tabletek/laptopok használatát az óra menetébe. Nehéz a változás, de tudatosan, szabályokkal felépítve megvalósulhat az, amiről most még csak álmodoznak sok helyen. Kicsit böngésztem a neten, és találtam egy cikket, érdekes volt látni, hogy hogyan feszegetik egyes országokban a hagyományos oktatás kereteit. :)
A 21. század iskolájában megváltozik a tanulási környezet, az alábbi kép nagyon tetszik, mert az egyetemen is többnyire ezt az elrendezési módot használjuk, a hagyományos sorokba rendezett padokkal ellentétben, és véleményem szerint nem csak a tanóra hangulata, hanem a tanuló hangulata és teljesítménye is jelentősen javul ezáltal:
Visszatérve kicsit az osztályteremre, a falak és a mennyezetek színei is megváltoznának, a szokásos fehér színek helyett színes falak fogadnák a diákokat, amik megnyugtatóak, egyben barátságosak is, hogy a diákok kellemes időt töltsenek az osztálytermekben. A fény, és megvilágítási viszonyok is javulnának, nem romlana olyan drasztikusan a tanulók látása a rosszul megvilágított termek miatt. Végül a termek elsötétíthetőek lennének, így a tanár bátran kivetíthet majd bármit a táblára, napszaktól függetlenül. A diákok ülés ergonómiájára is odafigyelnének, olyan székekkel szerelnék fel a termeket, amik elősegítik a helyes testtartást, a helyszükségletet is figyelembe véve.
Természetesen nem csak az osztályterem, hanem a tanár-diák-szülő kapcsolata is megváltozik, a digitális napló vezetésével akár azonnal értesíthetik a tanárok a szülőket az esetleges problémákról. A kapcsolattartartás az online kommunikáció színtere lesz, gondolok itt a Messenger-re, Skype-ra, Facebook csoportok létrehozására, hogy gyorsan és bármikor megbeszélhetőek legyenek a felmerülő kérdések.
Számítógépes oktatási egységeket is kialakítanának. Azon felül, hogy minden terem elengedhetetlen kelléke lesz az interaktív tábla, a legtöbb teremben tabletek, vagy laptopok is lesznek egy zárható szekrényben, amit bármikor elővehet és használhat a tanár egy-egy pármunka, csoportmunka során. Az értékelést tekintve, elhagynák a tanárok a papír alapú számonkérést, és számítógépes teszteket íratva mérnék a tanulók tudását. A házi feladatok is ehhez hasonlóan számítógépen, vagy okostelefonon megoldhatóak lennének, gondolok itt a Duolingo programra például, amiről már írtam korábban. De ez csak egy a milliónyi digitális tananyagtár közül.
Sokkal szemléletesebbé válik ezáltal az oktatás, ami a 21. század fiataljainak igényeit is kielégítenék, valamint növelné a tanórai interaktivitást és megújítaná a prezentációs oktatási stratégiát (frontális tanítás vége). Továbbá a diákok olyan alapvető készségeket is elsajátítanának, mint hogy hogyan dolgozzanak együtt másokkal, hogyan oldjanak meg közösen egy problémát, hogyan fejlesszék a kreativitásukat és a kritikus gondolkodásukat, és merjenek tévedni. Ez utóbbival a pedagógus feladata is annyiban változna, attól függetlenül, hogy el kell sajátítania neki is ezeknek az új eszközöknek a használatát, hogy az életre nevelje a diákokat, és ne egy tökéletes képet fessen magáról, hanem például tévedjen ő is, hogy lássák a diákok, hogy senki sem tökéletes, és ezáltal merjenek véleményt nyilvánítani úgy is, ha nem biztosak száz százalékban a válaszukban.
Találtam egy videót, amit az Oxford University Press adott ki, lenyűgöző, hogy amiket leírtam fent, azok már valahol működnek a világban. Tanulságos videó :)
Végül itt egy videó, ami összefoglalja nagyjából a fent leírtakat: